Owadzie warsztaty w przedszkolnym ogrodzie dydaktycznym

W sobotę 01.06.2019 r. w Przedszkolu Miejskim nr 13 w Olsztynie odbyły się warsztaty: „Owady – przyjaciele i wrogowie w naszym ogrodzie dydaktycznym”, których organizatorami były: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – OCEE i Fundacja proNauka. Na spotkanie zostali zaproszeni chętni nauczyciele z naszego województwa. Prelegentem był Pan Andrzej Jadwiszczak z Fundacji proNauka, który bardzo ciekawie opowiedział o owadach żyjących w naszych ogrodach. Podczas prelekcji posiłkował się wspaniałymi zdjęciami różnych owadów występujących w ogrodzie. W każdym ogrodzie żyje wiele stworzeń. Niektóre z nich są niechcianymi intruzami, inne natomiast pożytecznymi i mile widzianymi gośćmi. Drapieżne chrząszcze takie jak biedronki oraz pszczoły, trzmiele czy złotooki to przykłady owadów chętnie zapraszanych do naszych ogrodów. Prowadzący dużą wagę przywiązywał do ogólnej potrzeby bytności owadów w ogrodach. Warto zadbać o ich obecność, ponieważ są naturalnymi wrogami wielu uciążliwych drobnych zwierząt i zarazem ekologicznym sposobem na ograniczenie ich liczebności.

Przedszkole Miejskie nr 13 w Olsztynie też miało swój udział w realizacji owadzich warsztatów w przedszkolnym ogrodzie. Pani Ania Imbiorska przedstawiła prezentację o naszym ogrodzie, Pani Marzena Milczarek-Bogdańska wskazała treści jakie można przekazać dzieciom w wieku przedszkolnym. Pani Marlena Waniewska przeprowadziła z nauczycielami quiz na temat różnic między motylami nocnymi i dziennymi, posiłkując się opowiadaniem. Nad wszystkim czuwała nasza specjalistka od ogrodów Pani Ania Tarnowska.

Pan Andrzej Jadwiszczak przygotował fantastyczną kartę pracy z kolorowymi obrazkami owadów, które mieliśmy znaleźć w naszym przedszkolnym ogrodzie. Wyposażeni w dokumentację udaliśmy się do ogrodu. Zwiedziliśmy wszystkie zakątki i znaleźliśmy większość poznanych owadów, nie dopisały tylko motyle. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali materiały dydaktyczne od Pani Alicji Szarzyńskiej, kierownika OCEE i Pana Andrzeja Jadwiszczaka z Fundacji ProNauka.

Marzena Milczarek-Bogdańska, Przedszkole Miejskie nr 13 w Olsztynie

fot. Alicja Szarzyńska, OCEE

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.